Vrnění jako lék

02.05.2018

Kočičí předení dodnes zůstává opředeno tajemstvím. O místě, kde má tento jedinečný zvuk v kočičím těle svůj původ, se stále vedou diskuze. Jednou z teorií je, že vrnění vzniká vibrací tzv. "nepravých hlasivek", které se nachází v hrtanu za hlasivkami pravými. Jiným předpokladem je, že tento zvuk vzniká díky elektrickému impulzu generovanému mozkem, jenž přenáší centrální nervový systém do svalů kolem hrtanu, které smršťováním vyluzují zvuk. Jisté tedy je, že velkou roli při vrnění hrají hrtanové a brániční svaly.

Kočičí vrnění se nejvíce spojuje s projevy spokojenosti a slasti. Kočky však vrní rozdílně v různých situacích. Kočičí maminky vrní během porodu a následně tento zvuk využívají jako uklidňující prostředek při komunikaci se svými koťátky. Kočky dále předou, když jsou zraněné a nemocné, při usínání a také během umírání. Když kočka přede, uvolňují se v jejím těle endorfiny, což jí napomáhá lépe snášet bolest a úzkost.

O léčivých účincích kočičího předení velmi pravděpodobně věděli staří Egypťané, kteří kočky považovali za posvátné. Také současné vědecké výzkumy potvrdily léčebný vliv kočičího vrnění. A to nejen na organizmus kočky, která právě vrní, ale také na její okolí. Inspirovala je k tomu skutečnost, že v kočičím společenství ve chvíli, kdy je některá z koček zraněná nebo nemocná, ostatní kočky ji obklopí a společně vrní. Následně se potvrdilo, že tento léčivý kočičí zvuk působí blahodárně také na lidský organizmus. Frekvence kočičího vrnění se pohybuje v rozmezí 25-150 Hertzů. Působení těchto frekvencí zlepšuje pevnost kostí a stimuluje svaly, aby neochabovaly. Tento poznatek dnes využívají odborníci z NASA, kteří kosmonautům při letech do vesmíru připínají speciální vibrační pásy, které simulují kočičí předení, aby tak zabránili svalové atrofii končetin a řídnutí kostí.

Bylo také prokázáno, že kočičí předení snižuje krevní tlak a tep, zmírňuje úzkost, stres a nervozitu a napomáhá ke klidnému a zdravému spánku.


Zdroje informací:

https://www.sokujiciplaneta.cz/zajimavosti/sub-zahada-kociciho-predeni/__1

https://www.zbynekmlcoch.cz/informace/texty/ruzne/kocici-vrneni-predeni-informace-jak-vznika-a-jaky-je-jeho-duvod