Svatá Lucie

13.12.2018

SVATÁ LUCIE
13. prosince


Svátek svaté Lucie se na území Lašska a Valašska těšil velké oblibě. Říká se, že se v tuto dobu koná na Radhošti velký čarodějnický rej. Svatá Lucie je proto povolávána na pomoc jako ochranitelka před kouzly a silami tohoto magického času. S jejím svátkem je spojena řada protičarodějnických, a samozřejmě také čarodějnických, praktik. Ovšem i Lucie na sebe v lidové kultuře bere různé podoby. V našem okolí dříve chodily Lucky do hospodářství dělat neplechu a strašit zlobivé děti (někdy opravdu velmi temným způsobem). Bíle oděné, zahalené prostěradlem, mlčící, přísně dohlížely na to, aby hospodyně v tento svátek nepřadly na kolovratu nebo nedraly peří. Pokud některou z žen přistihly při práci nebo naopak zjistily, že hospodyně nemá doma v adventním čase řádně uklizeno, rozfoukaly jí Lucky po světnici peří a pomazaly podlahu uhlím. Teprve později získaly Lucky jemnější podobu bílých panen nesoucích světlo a požehnání do všech hospodářství, věrné svému jménu pocházejícímu ze slova lux, lat. světlo.

"Lucie noci upije, ale dne nepřidá", říká lidové přísloví. Svátek svaté Lucie totiž původně podle juliánského kalendáře připadal na zimní slunovrat, tedy kolem dnešního 21. prosince. Po přijetí kalendáře gregoriánského se však všechny svátky posunuly až o 10 dní, a proto od té doby svatou Lucii vítáme už 13. prosince.


Pozn. V textu jsou uvedeny informace z přednášky "Vánoce v lidové kultuře" paní Mgr. Jany Tiché z Valašského muzea v přírodě, která proběhla 12.12.2018 ve Vile Machů.


Další zajímavé články o Sv. Lucii:

https://www.fler.cz/blog/svatek-sv-lucie-a-3-nedele-adventni1-26716

https://zena-in.cz/clanek/svata-lucie-a-lucie-v-dejinach

https://living.iprima.cz/bydleni/lucie-noci-upije-a-podle-tradice-take-nesmite-uklizet

https://zlin.rozhlas.cz/do-luzne-na-valassku-se-po-80-letech-vratily-lucky-za-ticheho-syceni-7703587?fbclid=IwAR0cCo7EVNnD7KtysaXg8MJznzROUMhxZRzYqCGLW4LPMIy1V_Nu48uYdWY


Obrázky:

1. vlastní foto, Vánoční jarmark, 15.12.2018 Národní muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm

2. pinterest.com