Péče o ruce v době zpřísnění hygienických opatření

05.04.2020

BE LIKE MONK... BUT LOVE YOUR HANDS 💗🙏

Na dnešní den připadá předvelikonoční ŠEDIVÉ ÚTERÝ. To bývalo odpradávna věnováno úklidu, praní, umývání a cídění všeho možného. 🧹 Nic však není dobré přehánět!
Ve všech médiích a odborných vyjádřeních se aktuálně opakovaně zdůrazňuje nutnost MYTÍ RUKOU, 🧼 což je najednu stranu velmi důležité (a je třeba si přiznat, že hygienické návyky se člověk od člověka liší a každý je pojímá po svém), jenže: vše, co se VYCHÝLÍ Z ROVNOVÁHY, se projeví zase někde jinde - a to jsem si nyní zažila doslova na vlastní kůži. 👐
Nikde v médiích jsem u výpisu hygienických doporučení nezaznamenala DŮLEŽITÉ doplnění, že o takto CHEMIÍ ZATÍŽENÉ RUCE je třeba NÁLEŽITĚ PEČOVAT. 🙌
Ač jsem se snažila nenásledovat pana Monka (https://www.csfd.cz/film/71284-muj-pritel-monk/) úplně důsledně, a téměř vůbec jsem nepoužívala na ruce dezinfekci, nýbrž jen pouhé mýdlo, už po pár dnech kůže na mých rukou úplně vyschla a začaly se na ní objevovat šupiny a krvavé praskliny - což je pro různé breberky, bakterie (a po oslabení imunity i pro ty viry) otevřená brána i s uvítacím výborem. ☹️
Zachránila mě MĚSÍČKOVÁ MAST🌼, kterou jsem si vyrobila loni v létě. K její výrobě jsem použila BAMBUCKÉ MÁSLO. Bambucké máslo, normální máslo, sádlo nebo olej pokožku krásně promastí. Co všchno dokáže měsíček, se dočtete o pár řádků níže.
Pokud doma měsíčkovou mast zrovna nemáte, naložte si sušené květy měsíčku do OLIVOVÉHO, SLUNEČNICOVÉHO nebo jiného BIO OLEJE.

A když nemáte ani ty sušené květy, "dejte tam majonézu" (to samozřejmě ne - jen mi to připomnělo toho jednoho pana kuchaře)... Když nemáte sušené květy, namažte se jen BIO OLEJEM.
Zkrátka hlavně nezapomínejme o ty naše úžasné ruce pečovat - a MAŽME, MAZEJME 😄a OLEJUJME je.
👐💗


🌼 MĚSÍČEK LÉKAŘSKÝ
Calendula officinalis

Další české lidové názvy měsíčku jsou kalendule, bradavičné koření, nehtík, krušínek, bylina deště, umrlčí květ, umrlčí karafiát, šafrán nepravý, nevěsta léta, ruský penicilin, slunéčko, slunovrat. Anglické pojmenování "marigold" v překladu znamená "Mariino zlato".

Měsíček je s velkou oblibou využíván v přírodní kosmetice při výrobě mastí, masek a olejíčků. Měsíčková mast léčí a hojí spáleniny, opruzeniny, ekzémy, jizvy, akné, popraskanou kůži, záněty na kůži, kožní zatvrdliny, celulitidu, strie, křečové žíly, bércové vředy, hnisavé rány, proleženiny, jaterní skvrny, bradavice, hemoroidy, je skvělá pro péči o nehty, zvláčňuje kůži, má fytoncidní antibiotické účinky. Je vhodná pro těhotné ženy, miminka, děti, staré lidi a jedince s citlivou kůží.

- výňatek z Divotvorného herbáře - Herbář z Divotvorné zahrady si můžete objednat zde