Koherence srdce, mozku a střevního mozku

16.10.2021

V řadě uznávaných vědeckých studií se často dočítáme, že za naše psychické rozpoložení jsou zodpovědné chemické reakce odehrávající se nejen v mozku, ale také v srdci a rovněž v našich střevech.

Je prokázáno, že v srdci se nacházejí nervová zakončení a dokonce nervové buňky obdobné těm v mozku, velmi podobné buňky se nacházejí také v trávicím systému. Propojovacím kanálem je bloudivý nerv (nervus vagus).

Zjištění jsou to fascinující, ale jak tuto oblast můžeme příznivě ovlivnit my sami? Terapeut GREGG BRADEN jednu možnost nabízí a nazývá ji jako KOHERENCE SRDCE A MOZKU.

Já bych k nim s dovolením připojila ještě náš tzv. STŘEVNÍ MOZEK v břiše, kde lidé také často cítí duševní bolest a napětí. Tento přístup vychází z tradičních meditačních cvičení, Gregg Braden je však zpřístupňuje v těchto 3 snadných krocích:
💗 1. Jemně a s úctou se dotkněte oblasti na svém hrudníku, kde vnímáte své srdce. Zaměřte na spojení dotekem svou vědomou pozornost.
💗 2. Vědomě, avšak velmi jemně zpomalte své dýchání, stačí opravdu jen trošku. Pozorujte svůj dech.
💗 3. Vzpomeňte si/vyvolejte v sobě jednu z těchto emocí (nebo jejich kombinaci): láska, vděčnost, ocenění, radost
+ Ke 2. kroku vědomého dýchání připojuji zaměření vědomé pozornosti na oblast středu břicha. Další postup je stejný.

Toto cvičení přináší skvělou metodu, jak zklidnit nervový systém, ukonejšit rozbolavělou duši a obnovit samoregulační a samoregenerační procesy v našich tělech. V dnešní době plné rychlosti, informací a technologií jsme zaměřeni především na naše racio, tedy na náš mozek, Gregg Braden popisuje, jak znovu-propojení mozku s naším srdcem dokáže přinést velmi příznivý a léčivý efekt, neboť naše těla oplývají silnou schopností uzdravovat sama sebe.

🌿 Mnoho terapeutů se shoduje, že tato a podobná cvičení jsou ještě účinnější, když se provádějí v přírodě, neboť příroda koherenci přirozeně podporuje. Cvičení můžete obohatit také tím, že jej doplníte aromaterapií či aplikací bylinné esence (rozpuštěné v oleji) na hrudník. Možností je také užít před cvičením pár kapek vhodné tinktury či bylinný nálev.

🙏 DOPORUČENÍ: Provádění meditací je v současné době velmi doporučováno k podpoře duševního zdraví, jsou však stavy či onemocnění, kdy tato činnost není vhodná - těžko se dělá meditace například při akutním záchvatu paniky. Další skutečností je, že tato cvičení často vyvolávají vyplavování traumatických vzpomínek či pocitů, což je sice součást léčivého procesu, ale pro vysoce traumatizované jedince může být velmi zahlcující - tohle bývá velké úskalí různých terapeuticky nevycvičených ezoporadců, proto buďte k sobě jemní, opatrní a provádění těchto metod konzultujte s odborně školeným průvodcem, psychoterapeutem nebo psychiatrem.

Rozhovor s Greggem Bradenem o koherenci: