Trnka a hloh - král a královna podzimu

19.09.2020

HLOH a TRNKA - král a královna podzimu

V angličtině HAWTHORN (někdy také WHITETHORN) a BLACKTHORN (plod SLOE). Hloh byl nazýván matkou lesů, trnka temnou matkou.

Hloh a trnka mají v sobě celistvost. Na jaře jsou obsypány něhou jemných bílých kvítků, na podzim rodí sytě barevné, zemité plody. Oplývají něžností i divokou silou. Přitáhnou si Vás krásou i sladkostí plodů, zachytí trny. Dva keře nebo i stromy, které do naší současné doby přinášejí moudrost předků, sílu a poznání prožité minulosti, poznatky dávných kultur. Uzemňují a propojují s kořeny. Učí, že v životě jsou důležité jak jemnost a něha, tak síla a hranice. Pustí k sobě jen toho, kdo zná jejich trny a má k nim úctu respekt. Symbolizují plodnost, zrození i smrt. Žehnají jim bohyně jara keltská Brigid a slovanská Vesna i paní Zima a bohyně podsvětí Cailleach a Morana.

Temná, podsvětní stránka trnky je spojena s mnoha pověstmi. Věřilo se, že skrze černý trn trnky může člověka píchnout ďábel, jelikož se stávalo, že poranění trnem se zanítilo a mohlo roznést infekci do celého těla. Proto byla trnka spojována i s takzvanými čarodějnicemi a při popravách těchto žen bylo jako základ pro oheň používáno trnkové dřevo. Také v původních verzích známých pohádek se krásná panna zranila o trn trnky. Hloh a trnka jsou domovy víl a skřítků, ochránci a branami do kouzelných světů. Rozhodně není radno sbírat květy a plody bez svolení dané rostlinné bytosti.

Díky propojení temného i světlého aspektu jsou hloh i trnka velkými ochránci před nepříznivými silami a kletbami. Posilují intuici, zvyšují citlivost vůči energiím a zároveň chrání. Vykuřování listů a plodů chrání a vyhání negativní entity.

V Anglii, Skotsku a Irsku byl hloh často vysazován jako ochranný plot kolem pozemku. V dnešní době jsou trnka a hloh někdy neprávem považovány za "plevelné" keře přitahující škůdce. Nenechme se těmito neopodstatněnými mýty mást a chraňme tyto úžasné bytosti. Máte-li to štěstí, že trnka či hloh rostou na vašem pozemku, uctěte je a věřte, že jsou velkým požehnáním. Skutečnost, že byla trnka spojována s temnotou, a její podstata tak byla špatně pochopena, přináší příležitost a porozumění pro každého, kdo se cítí nějak "jiný", odloučený, nepochopený a ne(d)oceněný. Svěřte se se svými pocity trnce.
Květy i plody hlohu a trnky byly v dávných dobách spojovány s plodností a s úctou používány při obřadech a rituálech lásky. Nesou v sobě jednotu mužského a ženského principu, připravují těla i duše pro příchod nového života, chrání a opečovávají.

Hloh je jedním z největších rostlinných léčitelů SRDCE, a to na všech úrovních: fyzické, psychické a spirituální. Uklidňuje roztřesené nervy, tiší strach, konejší zlomené srdce, hojí duševní rány, pomáhá vnášet uvědomění a lásku do vztahu k sobě i druhým. Hloh je skvělý pro prevenci vážných srdečních poruch a příhod a také jako velký pomocník při rekonvalescenci srdce. Příznivě působí na srdeční potíže nervového původu, srdeční neurózy, bušení srdce, palpitace, tachykardie, extrasystoly, svírání srdce, panické stavy. Je zároveň sedativem, uklidňuje nervový systém, pomáhá k dobrému spánku. Snižuje tlak, zlepšuje prokrvení srdce a působí blahodárně na cévy. Je velmi nápomocný v období klimakteria a také jako geriatrikum.

Trnka působí na trávicí systém, je lehkým projímadlem. Čistí trávicí trakt i krev, zmírňuje záněty, posiluje imunitní systém, pomáhá při nachlazení.

Z hlohových květů a mladých listů připravujeme lahodné nálevy, z trnek a hložinek můžeme vyrobit džemy, marmelády, likéry, kompoty, omáčky. V zemích Spojeného království Velké Británie a Severního Irska má velkou tradici výroba trnkového ginu, který často popíjejí postavy nejrůznějších literárních i audiovizuálních děl odehrávajících se v těchto lokalitách. Mohu velmi doporučit například knihu ROK ZÁZRAKŮ od Sarah Winman.

Ráda bych v závěru povídání o hlohu a trnkách poděkovala všem, kteří zareagovali na moje poptávání po těchto plodech, děkuji za darované trnky i za tipy na místa, kam si pro ně mohu dojít. I v tom vidím sílu trnek a hlohu - že i přes to, že pro mě není úplně jednoduché se někdy k vytouženým bylinným léčitelům dostat, si ke mně najdou cestu skrze lásku lidí. Díky tomu mohu vyrábět léčivé lektvary, které zase putují ode mě k tomu, koho potěší a poléčí. Děkuji.💗

Dominika z Divotvůrny 💗

Použité zdroje:

Divotvorný herbář https://www.divotvurna.cz/eshop/
www.redmoonmysteryschool.com

https://therookieallotmenteers.wordpress.com/
 

#hloh #trnky #bedly #plody #hawthorn #blackthorn #sloe #sloes #wild #wildfood #jedladivocina #hojnost #vdecnost #babileto #podzim #autumn #fall #prochazka #walk #bylinky #herbs #herbalism #bylinarstvi #divotvurna #koprivnice