Doba epidemie, advent a péče o duševní zdraví

26.11.2021

Jako jedinci, komunita, společnost, lidstvo opět prožíváme velmi náročné období. Vnímáme jej každý vlastním jedinečným způsobem, ale dotýká se skutečně všech.

Nyní je ještě více než kdy jindy zcela zásadní nutností PEČOVAT o DUŠEVNÍ ZDRAVÍ. 💚

Každý jsme individualita a nelze předkládat zcela univerzální rady, ale ráda bych se zde podělila o to, co mi pomohlo v době, kdy na mě padala tíseň nebo strach a co mi pomáhá i v těchto dnech.

ESENCE NADĚJE do náročných dnů 🌟

Všichni dobře víme, že pro dobré duševní zdraví je velmi důležité rozvíjení vnitřního klidu. A vnitřní klid může rozvíjet opravdu každý, i ten, koho trápí strach, úzkosti, neurózy či deprese - není to totiž o tom cítit se naprosto klidný teď hned - je to o tom opakovaně, každý den, třeba alepoň chvilku zaměřovat pozornost na prostor za vším tím zmatkem, bolestí, strachem. Vždy je totiž možné obrátit se na ono "něco" , co je za "tím vším" - a to něco je KLID.

Jak k zábleskům a postupně i delším úsekům vnitřního klidu krok po krůčku dospět?

⭐ Vědomě zkoušejme dívat se na všechny problémy z pohledu pozorovatele a vnímejme klid za "tím vším". Velmi nápomocné jsou k tomu například obrazy vesmíru (nebo naučné dokumenty o něm), díky nimž si můžeme uvědomovat velkolepost stvoření a relativitu všeho.

⭐ Dovolujme si prožívat a odžívat aktuální emoce a pocity, obzvláště ty nepříjemné, autenticky a se soucitem - když pocítíme například vztek, neobracejme jej proti druhým ani proti sobě, ale pozorujme a prožívejme jej se soucitem a pochopením.

⭐ Kultivujme v sobě pocit vděčnosti - za cokoli, co nás napadne, i když zrovna máme zlost, cítíme křivdu a nespravedlnost nebo strach, vždy ve stejný moment existuje také něco, za co je možné být vděčný. Vděčnost je pro naši duši i tělo zázračně blahodárná.

⭐ Kultivujme v sobě dále pocity a prožitky lásky, radosti, inspirace, kreativity, hojnosti, smířlivosti, pochopení...

⭐ Dopřávejme si dlouhé pauzy od přívalu zahlcujících informací. To neznamená rezignovat na získávání důležitých faktů, ale uvědoměle vnímat, kdy už je toho "příliš" a dopřát si přestávku.

⭐ Pobývejme hodně času v přírodě. Pokud to kvůli podnebním podmínkám není možné nebo komfortní, udělejme si doma příjemné prostředí se svíčkami, krbem, kamínky, přírodními materiály, rostlinami, vodními prvky...

⭐ Opečovávejme se bylinami a vůněmi - bylinkové čaje, pokrmy, koupele, vonné esence...

⭐ Dopřávejme si dobré a kvalitní jídlo a hrajme si a tvořme při jeho přípravě - vybírejme vědomě kvalitní, lokální, sezónní potraviny.

⭐ Dopřávejme si luxus a hojnost - nejsou tím míněny zbytečnosti za přemrštěné ceny, ale něco, co nás doopravdy potěší a co si dopřejeme s láskou. Obklopujme se krásou.

⭐ Užívejme si radost z obdarovávaní druhých - zážitky, dárečky, pozorností, pomocí, podporou, laskavými slovy.

⭐ Dopřávejme si pravidelnou péči o naši spiritualitu - ať už je to meditace, modlitba, rituál, náboženský obřad.

⭐ Mazleme se, tulme, dotýkejme - s partnery, dětmi, rodiči, zvířátky, plyšáky, sami se sebou. 💗

🎄 ESENCE VÁNOC

V aktuální době, ač to vzhledem k okolnostem může být velmi obtížné a jevit se až jako paradoxní, je velmi důležité dovolit si vědomý prožitek ESENCE ZIMNÍHO SLUNOVRATU a VÁNOC. I když se nyní odehrává mnoho těžkých situací, přesto přese všechno v neděli započíná posvátné období adventu. Duch Vánoc, Ježíšek, se neskrývá v nejskvostnějším seznamu nakoupených dárků, ani v té nejkrásnější a nejdokonalejší vánoční tabuli nebo nejuklizenějším a nejnazdobenějším obývacím pokoji, ale v každém dni období začínajícím právě první adventní nedělí.

Je to esence každého tohoto dne, kdy skrze velkou tmu poznáváme VĚČNÉ SVĚTLO. Je to světlo, které máme každý v sobě i za těmi zdánlivě nejčernějšími mraky našeho nitra nebo okolností, v nichž se nacházíme.

Každý den adventního období můžeme kultivovat prožitek naděje, který si poneseme po celý následující rok. A tento Duch Vánoc je dostupný každému, i tomu nejosamělejšímu člověku, protože je možné dopřát jej sobě samému kdykoli, bez závislosti na vnějších okolnostech. Je to posvátno dosažitelné pro každého z nás, obrácením se k našemu srdci. V něm totiž sídlí Vánoce. 🌟

Přeji Vám z celého srdce, ať tuto vánoční esenci pociťujete každý den. Kéž Vám do života přináší klid, oporu a důvěru v život! 💗