Divotvorný srdeční elixír z hložinek

25.06.2020

DIVOTVORNÝ SRDEČNÍ ELIXÍR Z HLOŽINEK

Extrakt z hložinek, červených plodů posvátného hlohu, je jedním z nejsilnějších přírodních fytoterapeutických pomocníků při léčení různorodých srdečních záležitostí.

Hloh je společně se svou příbuznou růží velkým Léčitelem srdce jakožto fyzického orgánu, ale také srdce duchovního, a tedy i psychického. Jak zjistila čínská či ájurvédská medicína, mnoho psychických onemocnění je způsobeno fyzikální i energetickou nerovnováhou v oblasti srdce. Proto hloh i růže léčí mnohé problémy srdce od nedostatečnosti jeho fyzického výkonu po utrápenost nešťastnou láskou, steskem či jinou bolestivou životní situací.

Keltové hloh využívali pro obřady plodnosti a podporu ženské i mužské síly. Hloh je spojením protikladů - nese signatury planet/bohů Marta (trny, červené plody) a Venuše (jemné bílé květy), tedy mužský a ženský element.

Z LISTŮ a KVĚTŮ HLOHU jsem vyrobila jemnější TINKTURU, která je vhodná tam, kde je potřeba jemnost, péče, uklidnění.

Z HLOŽINEK, tedy pozdně letních a podzimních červených PLODŮ HLOHU jsem vyrobila léčebný alkoholový EXTRAKT, který působí velikou silou a léčí do hloubky.

SRDEČNÍ ELIXÍR neboli HLOHOVICE vznikla macerováním HLOŽINEK ve SLIVOVICI prvotřídní kvality od mého bratrance Jožky z Valašska (1. macerace) a od kamarádky Ivči (2. macerace), kterým oběma patří velké poděkování. Ivča mi darovala slivovici přímo pro výrobu tinktur, zato bratranec Jožka netušil, co s jeho pokladem ze vzácných a s láskou opečovávaných švestek ze starých stromů provedu... Hlohovice je o to vzácnější, že úroda švestek na Valašsku v loňském roce téměř nebyla, takže je tato slivovice schráněným zbytkem, který jsem si dovolila takto doplnit. Ale věřím, že došlo k jejímu skutečnému obohacení, jelikož chuť je opravdu výtečná a kvalitě slivovice pranic neubrala. Překvapilo mě, jak je nápoj přirozeně jemně sladký, přestože do něj v žádné fázi nebyl přidáván žádný cukr.

Původní recept na hlohovici jsem získala z pořadu Herbář Kateřiny Winterové.

Hložinky jsme nasbíraly s kamarádkou Peťkou na konci léta 2019. K prvnímu slévání došlo v únoru 2020 a ke druhému na Svatého Jana 2020. Mezitím stála hlohovice uvnitř v Divotvůrně (účastnila se dokonce přednášek), venku na sluníčku, v dešti i chladu, ve skleníku i ve sklepě.

Hložinkový extrakt je skutečně silným přírodním léčitelem, a proto by se měl užívat s úctou v množství maximálně jedné malé štamprlky denně.

Tento alkoholový hlohový extrakt nesmí užívat:

  • lidé s jaterním onemocněním
  • lidé léčící se ze závislosti na alkoholu
  • lidé se závažnými srdečními onemocněními (zde je vhodnější použití nálevu ze sušených květů a listů, ale vždy po konzultaci s kardiologem pro vyloučení kontraindikací s užívanými léky)
  • těhotné ženy
  • děti
  • zvířata (psi mohou užívat klasický hlohový nálev (čaj) bez alkoholu)

Kéž Divotvorný hložinkový elixír léčí a pomáhá všude tam, kde je potřeba!

Dominika z Divotvůrny

Více informací o hlohu a jeho účincích naleznete v Divotvorném herbáři