Divotvorný herbář: 1. Hloh

23.04.2019

Ochránce a podporovatel srdíčka a cévního systému. Roste jako keř nebo strom. Užívají se pupeny, listy, květy a plody. Hloh patří do čeledi růžovitých, na větvičkách má ostré trny, kvete v červnu bílými páchnoucími květy a v září a říjnu plodí červené kulovité malvice. Vyrůstá do výšky 5-8 m. Je přiřazen k planetě Mars a 4. čakře (srdeční).

Hloh je velmi ochranná a energeticky silně působící dřevina. Hlohovým plodům se také říká skřítkův hrášek nebo srdeční chléb. Už ve starověku byla jeho moc spojována s ochranou před temnými silami a také s plodností. Nevěsty si hlohovými květy zdobily vlasy a šaty, ženichové nesli k obřadu hlohovou ratolest. Staří Římané pokládali do dětských kolébek větvičky hlohu, aby byla miminka chráněna před zlými duchy. Údajně byla z hlohu upletena i Kristova trnová koruna. Ve středověku lidé věřili, že hloh ochrání hospodářství před bouřkami a zlými silami. Hloh je velmi důležitým stromem na zahradě každé čarodějky. Kouzelné hůlky vyrobené z hlohu mají nesmírnou moc. Na podzimní rovnodennost se hložinkami zdobí oltář, při Filipskojakubské noci se hlohové trní pokládá před vrata na dvůr nebo do oken jako ochrana.

Hloh je uctívaným stromem v keltském kalendáři stromů (Uath, strom 6. měsíce). Je spojen se svátkem Beltain (Čarodějnice a 1. máj) a magickými sexuálními praktikami. Nálev z hlohu pily především ženy, aby se lépe propojily s Bohyní. Nápoj ale často užívali také muži, aby lépe porozuměli své ženské stránce a tím i svým ženám. Květy hlohu navíc velice blahodárně působí na mužské vzrušení. Vyrábělo se rovněž hlohové víno. Vědělo se totiž, že hloh otevírá vědomí vyšším světům a nadpřirozenu. Nápoj z hlohu byl často součástí darů bohům na oltáři. Ve staré Anglii se hlohem zdobily májky jakožto symbol propojení mužské a ženské energie. Hloh byl pro Kelty velmi posvátný, jeho pokácení se trestalo smrtí.

Hloh léčí bolavé srdce na fyzické, psychické i emocionální úrovni. Uklidňuje roztřesené nervy, tiší strach, konejší zlomené srdce, hojí duševní rány, pomáhá vnášet uvědomění a lásku do vztahu k sobě i druhým.

Hloh je skvělý jako prevence vážných srdečních poruch a příhod a také jako velký pomocník při rekonvalescenci srdce. Příznivě působí na srdeční potíže nervového původu, srdeční neurózy, bušení srdce, palpitace, tachykardie, extrasystoly, svírání srdce, panické stavy. Je zároveň sedativem, uklidňuje nervový systém, pomáhá k dobrému spánku. Snižuje tlak, zlepšuje prokrvení srdce a působí blahodárně na cévy. Je velmi nápomocný v období klimakteria a také jako geriatrikum. Je potřeba jej užívat dlouhodobě a nepřerušovaně, účinek často přichází až po týdnech či měsících užívání. V případě užívání léků na srdce je potřeba poradit se o užívání hlohu s lékařem.

složky: flavonoidy, trimetylamináty (květy), třísloviny, pektiny, kyselina askorbová, pektiny, saponiny (plody), trimetylamináty (květy)