Cicely Mary Barker a svět víl

08.09.2019

CICELY MARY BARKER

Již mnoho let se setkávám s těmito kouzelnými obrázky víl, skřítků, rostlin a stromů. A je tomu poměrně dlouhá doba, kdy jsem od své kamarádky dostala první polštářek právě s tímto krásným motivem. Avšak teprve včera jsem se od pána u stánku na městské slavnosti v Novém Jičíně dozvěděla, že autorkou těchto originálních ilustrací je CICELY MARY BARKER, ilustrátorka z Anglie.

Najednou nám s pánem vyplynula úžasná konverzace o Cicely Mary a o bylinkách. Dokonce jsme si vyměnili recepty! Bylo to nádherné setkání.
Pánovo vyprávění mě natolik nadchlo, že jsem si o Cicely Mary Barker našla pár informací. Její obrázky jsou asi ten nejkrásnější herbář, jaký jsem kdy viděla, a nádherná pomůcka, jak kouzlu bylinek učit děti. Ale i dospělé!

CICELY MARY BARKER žila v letech 1895-1973. Narodila se a většinu života prožila v Croydonu, součásti hrabství Surrey. Od dětství trpěla epilepsií, která ji nutila trávit většinu času doma. Nejmilejší zábavou se jí stalo skicování, kreslení a malování.

V roce 1908 tehdy třináctiletou Cicely otec zapsal do korespondenčních kurzů a výuky na Croydon School of Art. O tři roky později, v roce 1911, prodala své první kresby firmě Raphael Tuck & Sons, jednomu z nejúspěšnějších anglických podniků zaměřených na výrobu pohlednic. Později téhož roku získala druhou cenu v soutěži plakátů společnosti Croydon Art Society a byla zvolena členkou této společnosti. Stala se tak nejmladším autorem, který byl tímto způsobem poctěn.
Její první samostatná kniha "Květinové víly jara" byla vydána v roce 1923. Cicely později vytvořila další díly s tématem léta a podzimu.

Při své tvorbě se Cicely inspirovala dětmi ze školky, kterou vedla její sestra v jejich společném domě. Modely jí byly rovněž děti přátel a známých. Při práci používala hlavně techniku akvarelu s perem a inkoustem, ale byla stejně tak nadaná v černobílé kresbě, olejích a pastelech.
Ke své tvorbě řekla: "Vždy jsem se snažila malovat instinktivně takovým způsobem, který ke mně přichází přirozeně, bez jakéhokoli zamyšlení nebo pozornosti k uměleckým teoriím."

Cicely Mary Barker byla oddaná anglikánka a řadu svých děl věnovala křesťanským, misijním a charitativním organizacím. Později se od víl a skřítků odklonila směrem k náboženské tematice. Vydala několik křesťanských knih, například "Dětskou knihu hymnů" nebo knihu s názvem "On mě vedl", kterou napsala se svou sestrou Dorothy. Cicely navrhla rovněž vitráže pro kostel sv. Edmunda v Pitlake. Její obraz s názvem "Christ Child, The Darling of the World Has Come" si koupila samotná královna Mary.