Byliny mistrů popravčích

13.06.2020

Je dobře známo, že bylinářskou tradici po staletí udržovaly především porodní báby. V menší míře už se však ví, že existuje i silná mužská tradice bylinářů. A to nejen díky druidům a různým kouzelníkům a šamanům, ale především také díky katům!

Mistři popravčího řemesla byli hluboce znalí účinků bylin a také je hojně využívali. Pomáhali nést ne zcela právem odsouzeným na smrt (justiční omyly i intriky šly vždy ruku v ruce s hrdelním a útrpným právem) jejich těžký úděl na popravišti, mírnili jejich psychické trauma a bolest. Zároveň uměli skutečným zločincům pěkně zavařit. Dokázali však i léčit a pomáhat při úrazech i mimo popraviště. A to především díky jejich hlubokým znalostem lidské anatomie.

Katové vzbuzovali v lidech strach a pověrčivost, když však nastal velký zdravotní problém, často mnohem raději navštívili právě jej, namísto "oficiálních" mastičkářů a lékařů.

I o tom vypráví kniha KATOVA DCERA od Olivera Pötzsche, kterou právě s velkým zaujetím čtu a ráda doporučuji. Velkým bonusem knihy je, že její autor skutečně pochází z velkého rodu mistrů popravčích.